Dobrý den, ráda bych se dostala hlouběji k sama sobě. Poslední dobou si přestávám rozumět.Cítím, že si nějak podvědomě ubližuji a následně se za to trestám. Nemám stálého partnera a čím dál tím citlivěji vnímám reakce okolí na moji osobu ,ať již jsou pracovního nebo soukromého charakteru.. V práci jsem nespokojená, nedokážu se soustředit jako dřív, ztrácím motiv k dokončení úkolů. Přitom mě moje povolání vždy bavilo a bylo zdrojem slušného příjmu a tím i jisté nezávislosti. V současnosti už vůbec nemám z práce radost a cítím,že i když se mi něco povede, nedokážu se z toho radovat. Přitom bych tak moc chtěla dávat lásku lidem kolem sebe, ale vlastně vůbec nevím jak. Nenacházím cestu, která by mi přinášela radost a pocit štěstí.Jak se povznést nad to všechno, netrápit se a tím i okolí? / lucia
Dobrý den,
každý má občas slabší momenty a ztrácí pocit smyslu a tím pádem radosti a síly.
Buddhisté považují za dobré řešení obracet se k trvalým hodnotám, na které je možné se doopravdy spolehnout. Říkají jim útočiště – dokonalý stav mysli, který je podstatou každé bytosti (Buddha), metody, které umožňují tento stav prožít (dharma, čili učení) a přátelé na cestě, kteří nám mohou být inspirací a oporou (sangha). S těmito hodnotami je pak snazší začít pracovat s vlastní myslí a dobrat se pochopení, že radost a štěstí netkví v pocitech, situacích a lidech, ale v mysli samotné. Když se k tomu přidá motivace, že se chceme rozvíjet a učit pro dobro všech, urychlí to rozvoj a naplní každou situaci významem a smyslem.
Ideální je navštívit nějaké buddhistické centrum – seznam našich center (buddhismus Diamantové cesty) najdete na www.bdc.cz/centra. V Čechách existují samozřejmě také centra jiných škole a buddhistických směrů.
Obecně je skvělé (a funkční), pokaždél, když se necítíme dobře, dále tyto pocity nerozvíjet a „nepatlat“ se v nich a naopak se soustředit na přání štěstí všem bytostem. Tato prostá metoda, pokud je používána pravidelně a po nějakou dobu, přináší překvapivé a rychlé výsledky.
Hodně štěstí
Honza Matuška